Akmeşe ye gelen Mübadele muhacırları (1924) ve Akmeşe nin Kurulması

İnsanlık tarihinin her döneminde, Savaşlar birbirini izledi durdu. Savaşların ardından gelen
antlaşmalar yeni sınırları belirlerken beraberinde göç dalgalarını da getirdi., Son 200 yılını savaşlarda geçiren Osmanlı devleti topraklarında tarihçiler; Aşağı da bahsi geçen göç tarihine kadar (1922-24) birçok zorunlu göç tespit etti yaşananları kaleme aldı. Her birinde yokluk, açlık,salgın hastalıklar ve ölüm başroldeydi.
Elbette ki göçlerin olumsuzluklarını en iyi, yaşayanlar bilir çünkü, yaşadıkları doğdukları yerlerden zorla terk ettirilen insanların edindikleri mallar, yaşamlarındaki hatıralar, oluşturdukları dostluklar artık her biri geride kalacaktı ve de artık: Hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı.
Günümüzden 80 yıl gerilere gitiğimiz vakit…1923-24 kış mevsiminin Yunanistan’da yaşayan Müslüman Türkler, için yaşadıkları topraklardaki son kışları olacağını tahmin edilmekteydi.
Anadolu’da ki savaştan kaçan bir milyonu aşkın, Rum ve Ermeni vatandaş kendileri için Yunanistan’da yer açılmasını beklemekteydi, bunun anlamı ülkede yaşayan Türklerin Türkiye’ye göçü demekti.Kısacası göç artık kaçınılmazdı.
Karşılıklı göç anlaşmasına kadar, Türkiye ve Yunanistan’da yoğun toplumsal hareketler görüldü. Bu hareketlerin her iki ülkeye siyasal ve toplumsal açıdan oldukça etkisi oldu.
1922 yılında Anadolu ve Doğu Trakya’da sona eren Yunan işgali ardından, ilk kitlesel göç hareketlerine tanık olundu işte bu göç; Türkiye içerisindeki boşalan yerlere iç göçlerin ve de Batı Trakya dışındaki Yunanistan Türkleri’nin, Türkiyeye göçüne neden oluşturdu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s