Armaş Tanrıbilimi koleji tüzüğü

1-Tanrıbilimi okulunun temel ilkesi, dinsel kişi olma isteği içerisindeki kişileri, kendi çağrı ve yaşamları doğrultusunda uygun bir şekilde hazırlamak olup, bir kümeden oluşan öğrencileri dinsel kişiler durumuna getirmek için eğitmek değildir. Bu ilke doğrultusunda kendi özgür istekleriyle yönetim kuruluna başvuran yetişkin öğrenciler kabul edilmektedir.
2-Kabul edilme koşulları şunlardır: 19-21 arası yaş, ilkokul eğitimi görmüş olmak, sağlıklı beden, dinsel kişi olmaya istekli olma ve uygunluk, ayrıca anne babalarının onayları.
3- Öğrenciler, okul içerisinde birinci aşamada gözetmenin ve üst aşamada da üst gözetmenin gözetmenliğinde yaşamlarını sürdürürler.
4-Öğretim süresi altı sınıflar ve bir bitirme yılından oluşmuştur.
5-Birinci sınıfı bitiren öğrenciler “okuyucu” aşamasını alırlar.

6- Üçüncü sınıfı bitiren öğrenciler eğer 21 yaşındaysalar, “hizmet görücü” aşaması alırlar. Eğer 21 yaşında değillerse, manastır önderince özel bir düzenlemeye gidilir. Bunlar el konma töreniyle, eğer bir başka manastıra üye değillerse, Armaş manastırına asil üye olmuş olurlar.
7-Üçüncü sınıfı bitirenler eğer bekar rahipliğe istekli değillerse, öğrencilikte çıkarılırlar.Aynı şekilde evli rahip olmak isteyenlerde.
8-Altıncı sınıfı bitirenler eğer 24 yaşındaysalar, bekar rahiplik aşamasını alırlar.24 yaşında olmayanlar için manastır önderince özel bir düzenlemeye gidilir.
9-Öğrenciler bitirme yılı içerisinde belli başlı konularda alıştırmalar yapar ve belli bir çalışma ya da Tanrıbilimsel bir konuda tez hazırlarlar. Sonunda mezun olanlara diploma ve öğretmenlik aşaması verilir.
10-Sınıf değiştirme ve mezun olma kararlarını, gözetmen ve öğretmenlerden oluşan yetkili kurul, yıllık çalışmalar ve sınavların sonuçlarına bakarak verir.
11-Öğretim programı içinde şu konular yer almaktadır:
Dinsel branşta: Ermeni kilisesinin Mesihsel öğretisi, Kutsal Kitap’a giriş, Eleştiri bilimi ve yorum bilimi,doğal,teorik ve aktöresel tanrıbilimi,ulusal kilise tarihi,evrensel kilise tarihi ve kilise yazını,törensel bilim, bayramlar, tapınışsal törenler,saatlere göre tapınış,kutsal son akşam yemeği,
dinsel törenler. kilise yasaları, kilise haklarının başlangıcı, ermeni kilisesinin düzenleri,söylev bilimi, kutsal söylevciliğin ilkeleri ve kutsal kürsü söylevciliği alıştırmaları.
Diller branşında: Ermenice dilbilgisi ve yazını, Türkçe(Osmanlıca) dilbilgisi, yazım ve konuşma,Yunan’ca ve Latin’ce,başka eski ve yaşayan diller de duruma göre.
Bilimsel branşta: Ölçümler,aritmetik,genel hesaplama,muhasebe,geometri,trigonometri,doğal tarih,fizik,kimya ilkeleri,felsefe,mantık , pis koleji,hukuk genel yasalar bilimi,Osmanlı yasaları,sağlık bilgisi anatomi ilkeleri.
Tarihsel branşta: Kutsal ,ulusal,Osmanlı ve genel tarih. Dinler,felsefe ve yazın tarihi. Osmanlı genel ve küresel coğrafya.
12-Bu konular altı yıllara bölünerek,her bir yılın programı,öğretmenlerin önerileriyle yönetim toplantısında kararlaştırılacak ve her bir öğretmen yıllık programını bitirmeye çaba gösterecek.
13-Mezun olan öğrenciler okul ve yönetim işlerinde kolej , patriklik ya da büyük tinsel önderlik
orunlarında iki yıl daha çalışma yaptıktan sonra başka görevlere geçeceklerdir.
14-Öğrenciler hizmet görücü aşamasını alana dek okul forması, bundan sonraysa kilisede ve başka resmi durumlarda cüppe,bunların dışındaki durumlara göre de dinsel giyisiler giyerler.
15-Öğrenciler altıncı sınıfın sonuna dek öğrenci durumlarını korurlar ve okulda iç yönetimin
yetkesi altında bulundukları sürece manastırın ve topluluğun haklarından yararlanamazlar.
16-Öğrenciler,hizmet görücü aşamasına dek kolejden ayrılamazlar,üçüncü yılın dinlenme günlerinde gözetmen,belirlenecek bir günde onların manastır dışında yürüyüşlerine izin verebilir.
17-O öğrenciler ki okulda bir süre öğrenim gördükten sonra bekar dinsel kişi olmaktan vazgeçerler,kolejde geçirdikleri yıllar kadar İstanbul patrikliği buyruğunda, karşılıksız olarak çalışmak zorundadırlar.
18-Öğrenciler ,kolejde kullanacakları her şeylerini alırlar, bir şeyi getirmek zorunda olmadıkları gibi, gittiklerinde ya da yollandıklarında da herhangi bir şeyi yanlarında götüremezler.

Yukarıda sözü geçen İç Yönetmeliğin altında ki kayıtlardan : Metnin kararının 29 temmuz 1892 de toplanan , Toplumsal Merkezi Yönetim Kurulunda alınarak, uygulamasına geçildiği, kararın 24 Eylül 1892 de İstanbul Ermeni Patriği Başpiskopos Horen’ce imzalanarak yürürlüğe girdiği, Manastır Yönetim Kurul Başka’nı Dikran Yusfyan’ca metinin uygunluğunun saptanarak,
kurul adına, ayrıca 31 aralık 1892 günü de ,Armaş’ta Manastır Başkan Vekili ve gözetmeni olan
Episkopos Mağakya Ormanyan’ca onaylandığı da belirtiliyor.
KAYNAK: Armaş Manastırı’nın 25. Jübile yılı Anı kitabı 1889-1914 ist.1914 sayfa: 389-392
Çeviren: Agop Minasyan / 2004

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s