Göç alanlarının belirlenmesi

Ağırlıklı olarak Anadolu ve Trakya’nın sahil bandında yerleştirilecek olan mübadiller, tütüncü, çiftçi, bağcı, zeytinci olarak sınıflandırılmışlar ve uygun ekimin yapılabileceği alanlara yerleştirilmelerine son derece özen gösterilmiştir. Ancak gidilen yerlerde “fuzulî işgalcilerin bulunması her şeyi zora sokmaktaydı. Organizasyonu aksatan bir diğer sebepte cahil insanların zafer sarhoşluğu içerisinde, gidenler tekrar geri gelir endişesi ile yaktıkları Rum ve Ermeni evleri oluşturuyordu. Yakılan yerler yöre halkının yardımlarıyla tekrar onarılmaya başlanmış ancak tam bir başarı sağlanamamıştır.
Bu arada işgal güçlerinin giderken ardından bıraktıkları maların satışından elde edilen gelir ile 27 örnek köyün kurulması kararlaştırılmıştı. Evlerin yapımı yöreye göre farklılıklar yaratıyordu. Bazı yerlerde 70-80 liraya yapılabilen evler, bazı yerlerde 200 liraya kadar yükseliyordu.
GÖÇ BAŞLIYOR…
Resmi kayıtlarda 10 Kasım 1923 yılı olarak tespit edilen göç, başlamadan evvel sorunlar başlamıştı. Yunanistan’da yayılan habere göre göçmenler Anadolu’nun kıraç topraklarına yerleştirileceklerdi. Bunun üzerine her göçmen bir yolunu bulup Bursa, İstanbul, Aydın, İzmir gemilerine biniyor organizasyon ta başından aksıyordu. Buna rağmen gemiler gelip gidiyor ve her gemi seferinde hastalarla ilgilenecek doktorlar bulunuyordu.
Trenlerle yapılan göç ile çok sayıda insan ise İstanbul ve Trakya’nın değişik yerlerindeki misafirhanelerine yerleştirilmişti.
Türkiye’ye ayak basar basmaz aşıları yapılan göçmenler, Muhtelif Mübadele Komisyonun “hüviyet vesikası” kontrol ediliyordu.
Her ailenin yanında o ana kadar 4 adet kağıt oluşmuştu,
1- Aile kimlik bilgisi,
2-Aşı belgesi,
3-Tasfiye Talepnamesi (Yunanistan’da ki mal varlığını gösterir),
4 -Göçmenin Yunanistan da ki Müsadere edilen mallarının makbuzu,
Ayrıca İndikten sonrada Türk yetkililerce de kendisine aşı durumunu ve iaşe edildiklerini gösteren bir belge veriliyordu.
Resmi olarak 10 Kasım 1923 kararlaştırılmasına rağmen ilk gemi İzmir limanına 3 Aralık 1923 yılında yanaştığında Türk halkında derin bir heyecan ve coşku izlenmekteydi. Aynı günlerde Ahenk gazetesi “İlk Kafile-i Mazlumun “Başlığı altında halkı, mübadillere yardımcı olmak için seferber olmaya çağırmaktaydı. İlk kafile Yunanistan’dan 1027 kişi olarak Hanya’dan yola çıkarılmış ancak yolda bir kadının doğum yapması üzerine 1028 kişi olarak limana yanaşmıştır. Her gemi geldiğinde olacağı gibi ilk gemi geldiğinde insanlar hazırlanan misafirhanelerde istirahata alınıyor, karınları doyuruluyor ve aşıları tamamlanıyordu.
Göç 1924 Ekim ayına kadar hızlı bir şekilde devam etti ve ekim ayı sonunda gelenlerin sayısı 370 000 kişiyi bulmuştu. Kayıt dışı gelenler de göz önünde bulundurduğumuzda 1924 yılın daTürkiye nüfusu 500 000 kişi artırmış oldu.
Yolculuk esnasında ölenlerin sayısı 269 kişi olarak belirlenirken gemi ile misafirhane arasında 9 kişi yaşamını yitirmiş misafirhanelerde ise 870 kişi yaşamını kaybetmiş olarak göçün ölüm bilançosu ortaya çıkıyordu.
Bu sonuçlara rağmen İskan Bakan’ı Mustafa Necati Bey başarılı bulunmaktaydı.
İstanbul üzerinden gelen göçmenler geçici barınma merkezi olarak İplikhane, Gülhane, Cerrahpaşa camii, Beyazıt ve metris çiftliği, Ahırkapı misafirhanesinde ağırlanıyorlardı. Örneğin Akmeşe’ye gelenlerinde kaldığı, Ahırkapı misafirhanesinde, günde 9000 kap yemek çıkartıla biliyordu.
Ülke çapında göçmenler için başlatılan yardım kampanyasına ilgi oldukça Fazla idi gazeteler yardım listelerini yayınlayarak halkı teşvik etmekte, kampanyayı her zamanki gibi Hilal-i Ahmer(Kızıl-Ay) cemiyeti yürütmekteydi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s