Mübadele imar ve iskan vekaletinin kurulması

Her ne kadar kağıt üzerinde her şey yolunda gidecek gibi görülüyorsa da pratikte aksayan çok şey vardı. İşte bu sebeple mübadele ile ilgili bir bakanlığın kurulması kaçınılmazdı. Ancak bu sorunun bir genel müdürlükle de aşılacağını iddia edenler olduğundan mecliste uzun tartışmalar yaşanıyordu.
1877-1878 Osmanlı Rus Harbi’nde ve 1912-1913 Balkan Harbi’nde yaşanan göçlerde halkın düştüğü perişan durumları anlatan ve kendiside 5 yaşında bir göçmen olarak bu ülkeye gelmiş olan milletvekili Tuna’lı Hilmi Bey hükümette bakanlığın kurulmasına öncelik ediyordu ve sonuçta 13 ekim 1923 yılında Tuna’lı Hilmi Bey gibi düşünenlerin dediği oldu ve ilgili bakanlık kuruldu.
İlk olarak İzmir milletvekili Mustafa Necati Bey’in koltuğuna oturduğu bakanlığın bütçesi 6 125 000 lira olarak belirlendi ve yapılan ilk bakanlık toplantısında 6 000 000’ TL’ in mübadele de harcanmasına kalan 125 000 liranın da bakanlıkta çalışacak memurların maaş ödemelerine ayrılması, kurulan bakanlığın mübadeleye verdiği önemi göstermekteydi.
GÖÇMENLERİN TAŞINMASI SORUNU…
Göçmenlerin Türkiye’ye taşınması, halkın genellikle kıyı şeritlerinde toplanmış olmasından dolayı ilk olarak deniz yollarını akla getirmekteydi. Bakan Mustafa Necati Bey’in tercihi de ağırlıklı olarak bu yönde oldu.Taşıma işi ihaleye açıldı Türk, Yunan ,Ermeni ve İtalyan firmalarının katıldığı İhaleyi İtalyan Lyod Tristino firması kazandı ancak, izlenen ulusal politikanın gereği olarak yinede Türk Vapurcular birliğine verildi.Bu karada Türk armatörlerin itirazı da etken olmuştu .
TAŞIMA ŞARTLARI:
Fakir ve yoksul durumda olup ücret ödeyemeyenler ücretsiz taşınacak, Ancak koyun keçi gibi hayvanlarda herkesten ücret alınacak, 100 kg üzerindeki mallardan ayrıca ücret alınacak, elde edilecek bilet geliri Hilali-Ahmer ( Kızıl-Ay’ı) cemiyetine bağışlanacak. İstanbul yol ücreti 100 kuruş Karadeniz ve Mersin 600 kuruş Koyun, keçi 100 kuruş sığırlar. 400- 500 kuruştan ücretlendirilmiş idi, ancak para Türk parası olarak istendiğinden limanlarda döviz büroları kurularak sorun çözülmekteydi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: