Sadık Nuri


Ali Ağa’nın çırağı olarak başladığı bakkalcılığa, 1927 yılında Ali Ağa’nın ölümünden sonra kendi iş yerini açarak devam eder. 1936 yılına kadar başarıyla yürüttüğü iş yerini bu tarihte kapar.
1940 lı yılarda tekrar geriye dönen Sadık Nuri Efendi aynı bina içerisinde
esnaflığı sürdürür.
Sadık Efendi, Ali Ağa öldükten kısa bir süre sonra, dükkan yerini şimdilerde eczanenin olduğu noktadan tam karşısı sayılabilecek, şu an Sıtkı Özkan’ın dükkanın olduğu yere taşır. Bu taşınmanın sebebi o günlerde Muhtarlık bazı kişilere şimdilerde Sağlık ocağı arsasının kuzey doğusundan arsaya parelel olarak
İş yeri parselleri vermeyi kararlaştırmasıdır. Alınan karar gereği bu parseller sırasıyla;1- Hüseyin Yılmaz’ın kahvesinin olduğu nokta Galip Bey’e layık görülür, 2-Şimdi Sıtkı Özkan’da görünen yer Sadık Nuri Efendiye verilir, 3-Hemen bitişiği Mehmet Efendiye oradan aşağıdaki parseller şimdilerde bakkal çalıştıran Naci Erdem’in dedesinin babası Sait Ağa’ya verilir.
Burada ticaretini devam ettiren Sadık Efendi nazik ve efendi kişiliği ile tanınmakta düzenli bir şekilde işlerini takip etmektedir. Bu arada eşini kaybeder . Kısa bir süre sonra o günlerde köyümüzde görev yapan Mehmet Ali Başçavuş ‘un baldızı ile ikinci evliliğini yapar.Mehmet Ali Başçavuş: 1934 yılından 1950 yılına kadar Akmeşe’de en uzun süre görev yapan disiplinli bir astsubay olarak anlatılmaktadır .
O yıllarda delikanlı olanlar geceleri M.Ali Başçavuşa yakalanmadan gezebilmek için son derece dikkatliydiler. Onun geldiğini postallarındaki ufak zilin çıkardığı sesle anlayan gençler, bu sese karşı her zaman duyarlıydılar. Eğer bu sesle yolları kesişiyor sa gençeler yolu terk ederek bahçeler üzerinden evlerine gidebiliyorlardı.
O yıllarda bir çok şey karneye bağlı olarak satılmaktadır.Örneğin her insanın yılda 5 metre basma hakkı vardır, yeni evlilerde ölçü 25 metre dir ancak yeni evlenenlerin içerisinde bu hakkını kullanamayan-lara karnesi imzalattırılıp ,başkalarına satılmaktaydı işte Sadık Nuri efendi bu günlerin esnafı olarak görev yapmaktadır.
Sadık Nuri Efendi tarafından bayramlarda 4 veya 5 fakir çocuğu tepeden tırnağa giyindirilmesi 2000 li yıllarda ömrünün son günlerini yaşayan bu insanlarca tatlı bir çocukluk hatırası olarak anılır.
Akmeşe’ye ikinci gelişinin ardından herşey yolunda giderken Sadık Nuri Efendinin dükkanında büyük bir soygun yaşanır. Olaydan dolayı gözaltına alınanlar olur.
Soygun olayından sonra tartışmalar epeyice bir zaman bitmez İkinci bir olumsuzlukta; S. Nuri Efendi’nin kabiliyetli tezgahtarı Hüseyin Canöz, yeni açılan rakip işyeri , Mahmut Akaduman’nın bakkal dükkanına iş başı yapmasıdır. S. Nuri Efendi eski huzurunu bulamaz. 24 yıllık Akmeşe Ticaretçisi 1948 yılında Akmeşe’den ayrılır.
İzmit merkezinde manifatura üzerine yeni bir iş yeri açar. Sadık Nuri Efendi Akmeşe’den uzaklaşır ancak Akmeşel’lileri hiçbir zaman için unutmaz.Bu yılarda Gelecekteki İzmit Endüstürü meslek lisesi müdürü M.Kozluca eğitimine destek olduğu insanlardan sadece bir tanesidir.
İlerliyen yıllarda oğlu İsmet’in Ankara sular idaresinde iş bulması üzerine Başkente yerleşirler.
Bu esnada Çanakkale ilinde yaşayan bacanağı M. Ali Başçavuşu ziyaret amacıyla sık sık Çanakkale iline gider ve Çanakkalede ölür.
Sadık Nuri Efendinin oğlu İsmet yıllar sonra Ankara’da lise müdürü olarak emekli olur.2002 yılı haziran ayında vefat eder.
Sadık Nuri Efendi’nin kızı da ülkemizin yetiştirdiği dermatoloji (cilt doktoru) uzmanlarından Aynur Hanımdır.
Sadık Efendi’nin Akmeşe’de kalan akrabaları; hacı Hüseyin Ağa’nın çocukları ve sonraki kuşaklarıdır. Kendiside Hacı Hüseyin Ağa’nın en ufak oğludur.
Sadık Nuri Efendi 1924 –1948 yılları arasında Akmeşe’liler için çok önemli biridir. Kendisi o devirde yaşayanlar için yağ, tuz, şeker demektir.Biriktirdiği yumurtayı paraya çevirip evlerine erzak götürecek tek insan demektir.Çoğu zaman hiç bir şeyiniz yok iken hatta gırtlağa kadar borçta iken bunları alabilme umudu demektir. O yıllarda bu saydıklarımı Akmeşe’lilere sunabilecek daha önemli bir merci yoktur. İşte bu yüzden Sadık Nuri Efendi Akmeşe geçmişinde çok önemli bir rol oynamıştır ve bu rolü “çok iyi”oynamıştır!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s