At Haraları

1990 yılına kadar beldemiz sınırları dahilin de tek bir hara dahi bulunmazken bu gün sayıları onun üzerindedir. At haracılığı ekonomik manada, bölgenin lehine bir dönüm noktası olarak bilinmelidir. At haraları, işçi istihdamından, çarşı esnafına katkısına varınca ya kadar her kesime, her şekilde fayda sağlayan bir endüstridir. Ortalama on harada 50 işçi çalışmakta satın alınan erzak büyük ölçüde Akmeşe’den tedarik edilmektedir. Toprağa olan talep bölgede rantı yükseltmiş, Akmeşe’lilerin tarlaları alınır satılır olmuştur, önceleri ihtiyaç üzerine satılacak bir tarla köyün içerisindeki insanlara pazarlanmaya çalışılır ancak fiyatı çok ucuz olmazsa çoğu zaman satış gerçekleşemez idi.
1990-2002 yılları arasında satılan yaklaşık, üç bin dönümün arazinin ardından Akmeşe’lilerden satın alınacak yer alanı artık çok azalmıştır.
İlk at harası eski azalarımızdan Hüseyin İtiş arazisinin üzerine Hulusi çil ve Ercan Emre tarafından ortaklaşa kurulmuştur. Her ikisi de Adıyamanlı olan bu iki ortak daha sonra çiftliği ikiye bölerek ayrılmışlardır. Türkiye Jokey Kulübü yöneticilerinden olan Ercan Emre atçılığa devam etmiş Hulusi Çil ise ilk anda sığır besiciliğini tercih etmesine rağmen daha sonra tekrar atçılıkta karar kılmıştır.
Atçıların bölgeyi tercihi sebebi arazinin ucuz olmasıdır. Bununla birlikte, bölge ikliminin özelliği olan, sık yağış ve topraktaki yüksek azot oranını yazın en kurak zamanında dahi yeşil ot anlamına gelmektedir. İşte bu nedenledir ki bölgeye atçıların akışı hiç durmadan devam etmektedir. Sırasıyla yazacak olursak;
-Yaman Zingan adlı hara sahibi, Beşevler köyü altına (asıl işi tekstilci)
-Derya Beşikçi adlı hara sahibi Başaran’nın tepe olarak bilinen yerde(asıl işi ofsetçilik)
-Serdar Sadıkoğlu adlı hara sahibi Ataman çiftliğinin karşısına (asıl işi borsa aracı kurum) – Osman Hattat adlı hara sahibi ova içi kapaklı sırtı olarak anılan yere
(Asıl işi Hema traktör ve yedek parça sanayi, fabrikatör) -Sadettin Atığ rahmetli atçılarımızdan Sağdun Atığ’ın oğlu,Sadettin Atığ(Türkiye’deki tek Atçılık yüksek okulu mevzunu öğrenimini Londra’da gördü)Çiftliği Kervansaray köyü yolu üzerinde.
-Sadrettin Atığ, Sadettin atığ’ın kardeşi çiftliğinin yeri Sadettin beyin çiftliğinin hemen altında.
-Arek Kuyumcuyan: At harası Pirahmet dağı kenarında kurulmuştur.(Asıl işi Doğu ilaç fabrikaları sahibi) ,
-Atilla Özsoy adlı hara sahibi, Sapakpınar altında. Atilla Bey İlaç sanayinden gelme şu an yaptığı iş ilaç kutuluma fabrikası sahipliği.
– Levent Sarıkaya çiftliği.
Akmeşe Haralarının ünlü Atları
Ercan Emre Harası
–İlbay-El-ninyo-Fays
–Vefa Harası İbrahim Aracı (sanayici)
–Orea-Castello-Çup-Çik-Aucton Spraise–Astiko
-Arek Beyin Harası
Free Man-Bosphorus-Magic world
-Osman Hattat Harası
-Asyel-Mr.Best-İsmet Han
– Necati Demirci Harası
–Thunder Best-Camoka
Burada gözlemlediğimiz bir başka olgu da at çiftlikleri sahiplerinin, sanayi tehlikesine karşı beldenin sigortası oluşudur. Olası bir sanayi tehditti karşısında Akmeşe’li doğa severler ile birlikte, çıkarlarının gereği icabı atçıları da, hareketin arkasına veya önüne katılacaktır. Bu insanlarının nüfuzları ile doğanın alehine gelişecek bir tehlike kolayca bertaraf edilebilecektir.
At haralarının inşaatları ayrı bir mimari ve birinci sınıf malzemeyi gerektirmektedir. İşte bu haraların inşası konusunda 1969 Erzurum doğumlu İlhami Gültepe herkesin aradığı mütahit olmuştur. Mevcut haraların birçoğu bu mütahitin eseridir.
Başaran’nın Tepe olarak anılan yerde bir başka denemede kır villalarıdır. Adapazarı’nın tanınan emlakçılarından Nuri Tan’nın yürüttüğü bu proje ile altı dönümlük arsalara kendi zevkinize göre ev yaptırabileceğiniz gibi hazır vaziyetteki 180 mk lik, birinci sınıf malzemenin kullanıldığı villalardan da alma şansına sahipsiniz. Aynı arsada bir çoban evi yine villanın önünde yüzme havuzu mevcut. Ayrıca hobi olarak tavuk kümesi ve hayvan ahırı da mevcut. Dileğimiz bu güzel gelişmelerin artarak devam etmesidir.

Reklamlar

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: