Ataman Ceviz Çiftliği

Kent merkezinde ki beton yapıların içerisinde sıkışıp kalan insanlarımızın; evlerinde televizyonu, dışarıda ise gürültülü bir çarşıları vardır. Gençlerinin İnternet kafeleri veya diğer kafeleri tercih etmekten başkaca bir seçeneği yoktur. Akşamları dışarıda ateş yakıp sohbet etmek, bir atı sevmek veya evcil bir hayvan beslemek oltasını alıp balığa çıkmak neredeyse imkansızdır şehride.

Şehrimiz insanlarının bir kısmı, bahar ile birlikte kırları hatırlar ve mart ayının sonlarından itibaren beldemize akın eder. İlk gelenleri daha ziyade Akmeşe kökenliler oluşturur. Ardı sıra şehirde doğmuş büyümüş insanları da görüsünüz, beldemiz piknik alanlarında ve de kırların yamaçlarında.

Akmeşe halkı, yeşili ve doğayı korumada ısrarcı davranarak neticeye ulaşmıştır. 1924 yılı 10 Mayısında gelen birinci kuşak mübadillerin bizlere emanet ettiği çevremizi mümkün mertebe de koruduk. Hatta atalarımızdan bazıları tükettiğinden fazlasını ekerek ömrünü tamamladı.

Sanayi kenti olan Kocaeli’nin yeşil beldesi Akmeşe’de, yeşilin koyuluğu ve ağaç sayısı hızla artmaktadır. Bu artışa en fazla katkıyı sağlayan şüphesiz Ataman çiftliğidir.

Sayın Ural Ataman’dan başka hiç birimizin bu mevcut ağaçlığa 30 bin ağaçlık ilavesi olamadı.

Cumhuriyet tarihi boyunca, Ermeni milletinin ipek böcekçiliği ile ilgili dikmiş oldukları 50 bin dut sayısı bu coğrafyanın bilinen rekoruydu.50 bin dut fidanı Armaş’ta yaşayan bütün Ermeniler tarafından imece ile ekilmiş Ataman çiftliğinin 30 bin ceviz ağacın ekimini tek bir kişi tarafından gerçekleştirmiştir.

Ural Ataman ve bölgede ki diğer at ve tarım çiftlikleri sahiplerinin varlığı, Akmeşe de sanayi ve çarpık yapılaşmanında önüne geçmiştir.2005 yazı itibarıyla Ataman çiftliğinde 2 ziraat mühendisi ile birlikte toplam 11 kişi istihdam edilmektedir. Toplam arazi 1000 dönüm olup bunun 500 dönümü ceviz ekilktir. Toplam ceviz sayısı yine bu üsteki tarih itibarıyla 30 bin adet olup her geçen gün artmaktadır. Cevizlerin yaşı 1-8 yaş arasında değişmektedir. Çifliğin hedefi 500 ton /yıl ceviz üretimidir. Ayrıca yılda 100 bin üstün verimli ceviz fidanı yetiştirmek te hedeflenmektedir.

Cevizlerin Sulanması: Cevizler, merkezi otomasyon olarak damlama sulama sistemiyle sulanmaktadır. Bu proje bir İsrail firması olan Meta-Fim tarafından çiftliğe uygulanmıştır. Ağaçlarımız bilgisayar sistemi ile programlanarak sulanmaktadır. Sulama işleri bir tanesi 40 bin ton 3 tanesi 15’er bin tonluk olmak üzere 4 adet yapay sulama göletinden yapılmaktadır. Bu göletlere 2007 yılında 20 000 m2 lik 10 m derinliğinde bir gölet daha iave olmuştur. Göletlerin su kaynağı kışın yağan kar ve yağmur sularıdır.
Cevizlerin Budanması: Ceviz ağacının gençlik kısırlığı dönemi uzun olduğu için (en az 10 yıl) erken yaşlarda fazla budama gerektirmez. Ağaçlar ileri ki yaşlarda 5-6 yaşından sonra taç şekli verilince meyve vermeye başlayınca sık dalar çıkarılır ve ağacın iki kısmına güneş girmesi sağlanır.

Ceviz ağacı 10 yaşına geldiği zaman meyve verme kapasitesinin artığı görülür. Bu dönem fazla budama yapılmamalıdır. Çünkü her dal kesilince ağacın üzerinde ki meyve gözlerini de kesmiş oluruz. Buna bağlı olarak meyve kayıplarına sebebiyet vermiş oluruz.
Cevizlerin ilaçlanması: Bölgenin iklimi rutubetli olduğu için ağaçlarda mantarsal enfeksiyon hastalığı görülebilir. Bunun için Mayıs ayının sonundan, ağustos ayının ilk yarısına kadar fungosit türü ilaçlarla ilaçlanmaktadır.

Cevizlerin Gübrelenmesi: Cevizler, dikim ayından itibaren 5-6 yaşına kadar Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında daha çok azot (n)’e gereksinim duyulmaktadır.
Bu yıllarda azotlu gübre takviyesi ile ağaçların iyi büyümesi ve gelişimi sağlanır.
5-6 yaşından itibaren ağaçlar meyve vermeye başladığı zaman fosfor ve potasyum ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Fosfor ve potasyum özellikle meyve kalitesini artırıcı yönde etki yaptığı için önemlidir.

Ağaçlar meyve vermeye başladığı zaman kompoze gübreleme ile de gübreleme yapılması faydalıdır. Bir de bu gübrelere ilaveten dekara 5-6 ton çiftlik gübresi verilmesi hem toprağın yapısını iyileştirmesi hem de ağaçların büyüme gelişmesine olumlu etki yapması sebebiyle her yıl çiftlik gübresi kullanılması faydalı olacaktır.
Cevizlerin Hasadı: Meyve üzerindeki dış yeşil kabuğu çatlamaya başladığı zaman toplanmaya başlanabilir. Cevizler hasat edilirken kesinlikle sırık kullanılmamalıdır. Çünkü sırığın vurduğu yeni sürgünler zarar görecek ve gelecek yılda ki üründe eksilme olarak karşımıza çıkacaktır.

Cevizler elle veya silkelenerek toplanmalıdır.

Cevizin İnsan sağlığı Üzerine sağladığı Faydalar: Ceviz insan sağlığı açısından çok yararlı bir meyvedir. Her gün 5-6 ceviz tüketilmelidir. Cevizdeki doymamış yağ oranı çok yüksek olduğu için kesinlikle insan bünyesinde birikip kilo yapmaz. Fazlan yenmesinde de bir sakınca yoktur çünkü ceviz bir meyve olduğundan, vücut fazla vitaminleri rahatlıkla dışarı atabilir.

Çiftliğin sahibi, sayın Ural Ataman’a gelince kendisi Akmeşe’yi ve ülkesini çok seven çağdaş düşünceli bir insandır. Ayrıca Ural Bey; insanın kendini yükseltme gücüne ve çalışmayla birlikte, aklın dünyayı değiştirme gücüne inan bir insan olarak tarif edilebilir.
Ural beyin ceviz yetiştiriciliği ile ilk tanışması, cevizin ülkeye kaçak yollardan girmesinden ( İran, Romanya, Moldavya üzerinden) duyduğu rahatsızlık üzerine oldu.
Ural Ataman Akmeşe’de sadece ceviz yetiştirmekle kalmayıp Akmeşe’nin tarihi esrlerinin restarasyonu ve beldenin eksikleri üzerine de eğilmektedir. 1924 yılından beri değişik amaçlarla kulanılan Ruhban Okulu matbasının temizlenip restoresi meydandaki ışık çeşmesinin restoresi camiinin yanına görkemli bir şadırvan ve yeni tuvaletlerin yapılması son eserleridir.

Daha önce de “Ural Ataman Gençlik Parkı” ve spor tesislerini yaptırmış olan Ural Ataman Ana Cadde’deki Lalende ağaçlarını da bizzat kendisi başında durarak ektirmiştir. Hiç şüphe yoktur ki bu günün Akmeşe’lileri kedisini minnetle anmaktadır. Yine hiç şüphe olmasın ki geleceğin Akmeşe’lileri de kendisini minetle anacaktır.

Reklamlar

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: