Göçmenlerin Yerleştirilmesi

Misafirhanelerde 3 gün kalması planlanan göçmenlerin yerleştirilmesinde büyük sorunlar yaşanmaktaydı. Huzili işgalcilerin yerleştiği konutlar yüzünden belirli bölgeye nakledilen göçmen boş yer bulunamayınca tekrar başka bir bölgeye gönderilmekteydi. Örneğin mecliste bir vekilinin anlatımına göre; Balıkesir’e gönderilen bir kafile gerekli sayıda terkedilmiş ev bulamadıklarından belki yerleştirilir düşüncesi ile Trabzon Vakfıkebir kazasına gönderilir, burada da yeterli ev bulunamayınca, Ankara / Keskin kazasına karar kılınır. Kafilenin önden giden gurubu yola çıkar ardından sürüler ve eşyalar yola çıkartılır ancak, son anda İnebolu’da yer bulunur fakat bulunan evler Hristiyan zanaatkârların evidir ve çarşının içerisindedir oysa kafile ise çiftçi gurubundandır. Bunun üzerine gurup Ankara keskine giden kafilenin ardından gitmek ister ancak hükümet görevlileri engeller sonuçta iskan hakkından vazgeçmek pahasına yola çıkarlar.
Fuzulî işgalcilerin polis tarafından çıkartılması dahi denendi ancak değişik nedenlerle mahkemeye başvurarak itiraz eden işgalciler en azından süreyi uzatmaktaydılar.
Sonuçta göçmenlerin illere göre dağılımı aşağıdaki gibi sonuçlandı.

Edirne : 40041 Balıkesir : 33135 Bursa: 32072 İzmir: 31867
Tekirdağ: 22237 Kırklareli : 19920 Samsun : 16272 Kocaeli: 15530
Niğde : 15668 Manisa : 11872 İstanbul: 32733

Bunlarla birlikte değişik yerlerde gidenler göz önünde bulundurularak devlet istatistikleri verileri 456 720 kişinin bu göç ile yerleştirildiğini açıklamaktadır.
GÖÇMENLERİN ÜRETİCİ DURUMA GETİRİLME ÇABALARI…
Farklı niteliklerdeki topraklara yerleştirilen göçmenler üretime geçme aşamasında sıkıntılar yaşadı. Örneğin tütüncü göçmen zeytin alanına gönderilince üretime geçmesi imkansızlaştı. Öte yandan henüz toprağın dağıtılmamış olması da asıl sorundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s