Hayri Akduman


Bir çoğumuzun sadece adını duyduğu, çok azımızın tanışma, konuşma imkanı bulabildiği Hayri Akduman, mesleki sonuçları ve niteliklerinin yüksekliği ile Akmeşe’ nin güzide insanlarındandır.
Ünlü TRT yapımcısı Nur Onur’un, Türkiye modacılık tarihini ele alan ve moda konusun da bir ilk olan kitabında, cumhuriyet tarihi boyunca öne çıkan 21 terzi ve tasarımcıya yer verilmiştir.
Akmeşe’li Hayri Akduman’da kitaptaki 21 modacıyla birlikte zirvede ki yerini alabilmiştir. Hayri Bey’in başarısını vurgulayabilmek için modacılığın ne kadar geniş bir yelpazeyi kapladığını bilmemiz gerekir.
Modacılık: İçerisinde, ticaret, endüstri, ekonomi, sanat ve estetik olan dev bir oyunu yönetebilmektir. Moda dediğiniz zaman; Parfümü, çorabı, eşarbı v.b ile bir bütünden bahsetmiş olursunuz. Moda karşılaşmalardaki sessizliğin sesi, iletişimin işaret dilidir. Gelenek ve arzuları dengede tutabilmektir. Tüm bunlar ve daha nice sorunlar modacının omuzlarında yüktür. Hayri Akduman bu yükü layıkıyla taşıyarak çıkmıştır yukarılara. Dilerseniz aşağıdan yukarıya çıkışında neler yaşadığından bahsedelim birazda…
İzmit Akmeşe doğumludur. Babası merhum Sadık Akduman, annesi merhume Saliha Hanım’dır. Çocukluğu İzmit’te yaşayan halasının yanında geçmiştir. Halası İzmit’in ünlü kadın terzilerinden olup Hayri Akduman’nın sanatıyla tanıştıran kişidir. Ortaokulu bitirdikten sonra askerlik çağına kadar yine halasının yanında kalır. Denizli’de asker olduktan kısa bir süre sonra usta bir terzi olduğu anlaşılır. Özel bir emirle Cumhur Başkanlığı köşküne sevki çıkar. Muhafız alayının terzihanesinde çalışmaya başlar. Kendisi ile birlikte çalışan diğer terzilerde İstanbullu’dur. Fakat diğer arkadaşlarının kadın dikimi konusunda tecrübeleri yetersizdir. Birçok üst rütbeli subayların eşlerine sayısız elbiseler diker. Askerlikten sonra babasının ısrarına rağmen İzmit’te kalmayarak İstanbul’a yerleşir. Yaz dönemi olması nedeniyle iş bulmakta zorlanır, fakat yinede bir atölyede işe başlar. Daha sonraları asker arkadaşı Sedat’ın vasıtasıyla İstanbul’un ünlü terzilerinden Madam Gisella’nın yanında çalışmaya başlar. Gisella Alman’dır. Hayri Akduman Madam Gisella’dan çok şey öğrendiğini, özellikle Alman disiplin ve terbiyesinden çok etkilendiğini ifade etmektedir.
Bu yıllar ve sonraki yıllarda Hayri Bey çok çalışmakla ayakta kalabildiğini, geldiği noktaya şans eseri değil çok çalışarak geldiğini her fırsatta söylemekte. İlk atölyesini Harbiye’de açtığında saat 12.00 de işten çıkıp 14.00 kadar müşterilerini kendi atölyesinde kabul eder. Öğleden sonraları ise Madam Gisella’nın yanında çalışmasını sürdürür. Zamanla çalışma temposu yoğunlaşır ve Gisella’nın yanından ayrılır. O gün için kendi atölyesinde 17 kişi çalıştırmaktadır. Daha sonraları Avrupa’ya seyahat etmeye başlar. Paris’te üç ay kalır. Burada bir çok atölyeyi gezip kendisini geliştirme imkanı bulur. Hayri Bey gezmenin önemini kısa bir sürede kavramıştır. Gezmenin insanın zevkini ve görüşünü değiştirdiğini hatta artırdığını söyleyen Hayri Akduman, hayatı boyunca birçok seyahatler gerçekleştirdiğini, sadece Çin’e gidemediğini belirtmekte.
Mesleğiyle ilgili ayrıntılardan “tualistlik”in önemine dikkat çeken Hayri bey meşhur olmak için popüler birine elbise dikmenin yeterli olamayacağını vurgulamaktadır. Tualistlikin tanımını; tasarladığınız, çizdiğiniz bir şeyi mankene kumaş ile uygulayabilmek olarak yapan Hayri Akduman sanatkarı taftaya, emprimeye, krepe hangi modelin uygulanabileceğini bilecek kadar kumaşı tanıyan ve detay ayırt etmesini bilen olarak tarif etmektedir. Müşterinin tarzı, sadelik içerisinde şıklık yaratma duygusunun da diğer önemli öğeler olduğunu söyleyen ünlü modacımız, Kopistliğin (kopyacılığın) de çok önemli olduğunu, Rita Haywort’ın “Gilda” filmindeki siyah elbisesini, Sopiha Loren’nin uçuşan eteklerini filimi izlerken yakalayabildiğini ve kopyasını çalıştığını söylemekte.
Sonuç itibarıyla Hayri Akduman, mesleki başarıları ve niteliklerinin yüksekliği ile Akmeşe’ nin güzide insanlarındandır. Ve kendisinin ifadesi ile bu başarılar bir şans eseri değil çok çalışılarak ortaya çıkartılmıştır. Kedisine uzun ömür ve esenlikler dileyerek yazımızı noktalıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: