Hüsnü Tekin

21 şubat 1936 yılında Artvin ili Ardanuç kasabasında dünyaya gelen Hüsnü Tekin, 1955-56 dönemin de Trabzon öğretmen okulundan mevzun olur. Sivas ili Yusufeli kasabası, Artvin ili merkez köylerinden Vezirköy, Kandıra ilçesi Akçakoca Beldesinin ardından
03.03.1961 yılında Akmeşe’de göreve başlar.Akmeşe’de kaldığı yaklaşık beş yıl içerisinde çok şeyi değiştirir, yeniliklerin öncüsü veya ilklerin uygulayıcısı olur.1965’in Eylülünde giderken ardında bıraktıkları iki şekilde ele alınmalıdır, ilki bina ve çevre ile ilgili olanlar ikincisi de eğitimine sebep olduğu beşi kız, sekseni aşkın öğrencinin yüksekokul okumasıdır.
Birincisinden ve kolay olanından bahsedecek olursak, ilk akla gelen jeneratör ve ürettiği elektriktir.1963 yılında İstanbul Karaköy’den ”Urla Biraderler”den aldığı Web marka 15 kw jeneratör ile 8 Aralık 1963 te Akmeşe’de elektriğin ilk uygulayıcısı olmuştur.
İzmit merkezinde 1936 yılında Vali Kemal Öz tarafından yine jeneratör ile valilik binası etrafı aydınlattıktan 27 yıl sonra, Akmeşe nahiyesi de gecelerini Hüsnü Tekin sayesinde aydınlatabilmiştir.
Havuz başı olarak andığımız yer ve orada gördüğümüz çam ve diğer süs bitkileri onun tarafından tasarlanıp ekilmiştir. İlerleyen yıllarda elips şeklini alan havuz sonraki müdürlerce küçültülüp kare şekline dönüştürülmüştür.
17 Ağustos 1999 yılında depremde zarar gören ve yıkılan yemekhanenin inşatına da onun zamanında başlanır ve bitirilir. Kendisi ile yaptığımız söyleşide inşaat esnasında zamanın muhtarı Ali Özkan’dan büyük destek gördüğünü ayrıca belirtmektedir.
Hâlen kullanılmakta olan öğretmen lojmanları onun zamanında ihale edilir ve inşa tına başlanır.Şu an ilkokul olarak kullandığımız yeni okul yine o dönemde ihâle edilir ve 1965 yılında temeli atılır.
Yemekhane gibi depremde zarar gören Ermeni dönemi eserlerinden olan eski okulun bitişiğine ek olarak iki katlı bina, yine onun zamanında yapılmıştır. Alt katı mutfak olarak üst katıda idare binası olarak düzenlenen mutfak, günümüzde de aynı amaç için kullanılmaktadır. İdare binası 1969 yılında yeni okula taşınmış olup, boşalan yer o tarihten sonra revir olarak kulanılmıştır.
Okulun su ihtiyacının da kendisini çok uğraştıran bir konu olduğunu söyleyen Hüsnü Hoca; Köyün yukarı kesimlerinde bir kaç yer kazdırdığını, ancak istenilen miktarda su çıkmayınca son olarak, Kervansaray rampası yamacında, ( günümüzde ki sahibi Alikahya’lı Niyazi Beyin yeri) aranan su bulunur. Bulunan su dağ tepe kazılarak bin bir zahmet ile mahzen çeşmesine akıtılır.Bu tarihten sonra , merkezdeki Akmeşe’liler de büyük ölçüde su sıkıntısından kurtulmuş olur.
Hüsnü Tekin 1963 yılında köyümüzde öğretmenlik yapmakta olan Kastamonu doğumlu Meral Hanımla evlenmiştir. Akmeşe Meral öğretmenin ilk görev yeridir. İlerleyen yıllarda iki erkek çocukları olur.
Hüsnü Tekin Hocamızın görev süresi içerisinde bizlere kazandırdığı asıl değer şüphesiz eğitiminde öncü olduğu talebelerdir.
Hüsnü Tekin’nin kız öğrencilerinin isimlerini , (Habibe Çetin, Ziynet Özdenkaya , Gülsen Sağlam, Sakine Aktaşlı , Nefize Kızıltan) bizlere yıllar sonra bir çırpıda sayabilmesini şaşkınlıkla izledik.
Kız öğrencilerin yanı sıra, gerek öğretmen okulu gerek diğer yüksek okullarda eğitiminde öncü olduğu erkek öğrencileride ekleyecek olursak, değerli Müdürümüz’ün Akmeşe’ye kazandırdığı yüksek okul mevzunu sayısı halen kırılamayan bir rekor olarak karşımıza çıkmaktadır.
“Eğitimde, yetiştirici ve tamamlayıcı kurslar olmazsa olmaz!” diyen Hüsnü Tekin Dikiş Nakış kurslarının da ilk uygulayıcısı olmuştur. Bununla birlikte talebelerinin eğlencesinede son derece önem veren hocamız, Cumhuriyet bayramlarının akşamında, fener alayları, folklor gösterilerini de düzenlemiştir. Kendisi de usta bir folklor oyuncusu olan Hüsnü Tekin çoğu zaman bu hünerini milli kıyafetleriyle, köyümüzün meydanında sergilemekten çekinmemiştir. Özelikle Atatürk’ün çok sevdiği “Harman Dalı” oyununu kusursuz oynayan Hüsnü Bey ; yıllar sonra İzmit’te bir folklor gösterisinde, yine bu oyunu oynarken belinden sakatlık geçirmiştir.
Bazı konularda köyde seminerler düzenleyen Hüsnü hoca, Turan Güneş, Leyla Atakan, Nihat Erim gibi şehrin önde gelen insanlarını, konuşmacı olarak köyümüze getirtmiştir.
Hüsnü Tekin’e Akmeşe’de ki unutamadığı bir anısını sorduğumuzda; soruyu Akmeşe değil hayatımın diye düzelterek aşağıdaki anıyı bizlerle paylaşmıştır…
“ 1963 yılında okul adına aldığı jeneratörün ürettiği elektrik, okul, cami ve çevresini aydınlattığında ortaya çıkan güzellik; köyün ağası Galip Beyi son derece etkilemiş olmalı ki,
Galip bey kendisinden jeneratörü çalıştırmasını ve ışıkların tamamını yaktırıp, bu görüntüyü köyün beş kilometre açığından, Kobaklı sapağından seyretmeye gitmelerini rica eder. Bu rica üzerine Hüsnü Tekin Okulun görevlisi merhum motorcu Faik Gün’e jeneretörün çalıştırılması ile ilgili gereken talimatı verir. Okulun vasıtasıyla kobaklı sapağına giderler. Sapaktan Akmeşe’de yanan ışıkları bir müddet seyir eden Galip Bey bu günü görebildiği için tanrıya şükür eder.Bir müddet sonra geri dönülür.
Aynı istek bir sonraki akşam tekrarlanır, ancak Galip bey bu sefer okulun çatısına çıkmak ve ışık manzarasını buradan seyretmeyi rica eder. Hüsnü hoca Galip beyi çok sevdiğini ve bu isteğini de kırmadığını Okul görevlisi Şair Ali Korkusuz’u evden getirterek çatının kilitlerini açtırdığını söylemektedir. Çatıya çıkıldığında Galip bey yine bir gece önce söylediklerini tekrarlar. Bu günleri görebildiği için Tanrıya şükür eder.
Sabah uykusuna düşkün olan Hüsnü hoca uykusunda sela okunduğunu fark eder,
kalkar, kimin öldüğünü dinler.Ölen Galip Akdumandır.! (12-12-1963) bu anıyı yaşamı boyunca unutmayacağını söyleyen Hüsnü Hoca belli ki bu olaydan çok etkilenmiştir.
Hüsnü Tekin’nin iki oğlundan biri, Samsun 19 Mayıs üniversitesi mevzunudur. Diğer oğlu ise, Kocaeli Üniversitesin de öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Hüsnü Hoca Akmeşe den 1965 yılında tayin olur.Akmeşe’den sonraki görev yerleri aşağıdaki şekilde sıralanır.
1965 —-Adapazar / kaynarca’ya tayin oluyor.(iki ay kalıyor)
1965 —-İzmit /Hızırreis ilkokulu müdürlüğüne tayin oluyor.
1970 —-Pedagoji kursuna başlıyor.
1972—- Yılında müfettiş oluyor
1973—- Konya ili milli eğitim müdür yardımcılığına tayin oluyor.
1982—–Kütahya milli eğitim müdürü oluyor.
1983 —-Tekrar müfettişliğe alınıyor.
1987—–Sakarya iline müfettiş olarak atanıyor.
1990—–İzmit iline müfettiş olarak atanıyor
1999—- Yılında emekli olmadan önce üç yıl boyunca Akmeşe Yatılı Bölge
Okulu’nu müfettiş olarak denetliyor.
1999—- Yılında emekli oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: