Muhtarlık Karar defterinden bölümler

AKMEŞE MUHTARLIĞINDA 16 ŞUBAT 1926 YILINDA ARAPÇA YAZILI METNİN TERCÜMESİ

Karyemiz ahalisinden arazileri zarar etmekte oldukları ve fakat bazı kimselerin kayıtsızlığı yüzünden arazi-imezrua, hayvanatın tecavüzüne maruz kalmakta ve bu yüzden mahsulat büyük zarara uğramakta olduğundan büyük küçük hayvanatın başıboş salıverildiklerinde zarar ve ziyan vereceği muhakkak ve her zaman her yerde kollanılmak mümkün olmadığı ve hayvanatın başıboş salınması kanunen memnu olduğu nazara itibara alarak herkes kendi hayvanatını gözletmeye mecburdur. Ve bu mecburiyeti ve memnuniyeti Temin için başıboş hayvan her nerede tutulursa mahsulata yaptığı zarar ve ziyan tazminatından başka sığır manda, eşek, katır, beygir gibi büyük baş hayvanlar beheri için 25 kuruşun beş misli olan 125 kuruş; keçi, koyunların beheri için 5 kuruşun beş misli olan 25 kuruş cezai nakdi alınıp köy sandığına konacağı tahtı karara alınmıştır. Def’a Korucu gösterilen vazifesine kemel-i dikkat ile bakacaktır.Eğer korucu vazifesinde noksanlık yapacak olursa 1. Ve 2. Defaları af olunacak tır.(kabahat gösterilerek) ve 3. defasında koruculuktan çıkarılmak çaresine tevessül olunacağı karar gir olmuştur.
Karyemiz hududu dahilindeki ormanlarda hariçten kimse gelip ağaç, odun kesecek olursa korucu bunları tutup heyete teslim edecektir.
No:1Her nerede olursa olsun başıboş hayvan tutulursa, büyük hayvanların beheri için 50 kuruş ve küçük hayvanların beheri için 5 kuruş cezai nakdi alınarak köy sandığına yatırılacağı tahtı kararı alınmıştır.
16 Teşrin-i Sani 926 (2. Ayın 16 sı 1926)
No:2 Korucu gösterilen vazifesine kemal-i dikkat ile bakacaktır. Eğer korucu vazifesinde noksanlık yapacak olursa, birinci ve ikinci defaları kabahat gösterilerek 3. Defasında koruculuktan çıkarılacaktır.
No:3 Karyemiz hududu dahilinde ki yolları yapmak iç un haftada bir gün yola çıkılacaktır.
Binaenaleyh bir imam ve bir muhtar, dört azadan başka herkes Perşembe günleri gösterilen yere götürülecektir. Bir özür sebebiyle Perşembe günü yola çıkmayan , behemehal Cumartesi yol borcunu ödeyecektir..Ödemediği taktirde yalnız adam iç un 125 kuruş, arabalı iç un 250 kuruş cezai nakdi alınacağı tahtı kararı alınmıştır.
(MÜHÜRLER)
Azalar İbrahim oğlu Salih (Özcan) Halil oğlu İbrahim (Kuşçu) Deli Hasan oğlu Hüseyin (Akdağ) Şaban oğlu İskender (Akçay) Zekeriya oğlu Yahya (Kozluca) hacı Mehmet oğlu Ali Rıza (Akduman) Salih oğlu Mehmet (Yıldız) ( Kurşun kalemle imzalar) Halil oğlu İsahak (Canöz) Halil oğlu Mehmet (Sağlam) Muhtar Musa oğlu Bektaş (Mert ) zabtı yazan köy katibi ; Hoca Ali efendi (Öğütçen)

11 NİSAN1984: Seçimleri kazanan Muhtar Lütfü Akyüz Aza; Şaban Özden,Niyazi Aktürk,Orhan Demiray,Remzi Kılıç ve Hasan Özkan ilk toplantılarını gerçekleştiriyor.

13 Nisan 1984: Muhtarlık kararı; Çaya zam bir bardak çay = 15 lira olarak belirleniyor. Ancak kahvelerin saat 21 de kapanması kuralıda aynı akşam kararşlatırılıyor.
28 Nisan 1984: Mezarlığın etrafı beton avlu ile çevriliyor ve mezarlıktan kesilen ağaçlar ile muhtarlığın etrafı çıta ile çevriliyor. 23 Nisan çocuk bayramı nedeniyle çocuklara şeker dağıtılıyor.

2 Haziran 1984: Yapımı devam eden köy sosyal binasının elektrik tesisatı işçiliğinin Ali Yıldızhan’a verilmesi, altı adet kapanında (75 000 TL ) marangoza taktırılması kararlaştırılıyor.

*17 Haziran 1984: Muhtara tabanca alınması kararı alınıyor.

*18 Haziran 1984: köy sosyal binası kiraya verilmek üzere açık artırma ile ihale ediliyor, ihaleye katılmak için kaparo mahiyetinde 5 000 TL alınıyor.

*23 Haziran 1984: Boğa aşım merkezi bir yıllığına Salih Yıldız’a 24120 liraya ihale ile veriliyor.

*1 Temmuz 1984: Köy sosyal binasına 50 000 TL ye camları takılıyor.
*12 Ağustos 1984: Aşağı camii imamı Hasan Öztürk’ e 5 000 TL imamlık parası ödeniyor.
*25 Eylül 1984: Köy sosyal binasının mozaik işlerinin yaptırılması kararlaştırılıyor.
*18 Mart 1984: Sağlık ocağı için talep edilen yerleri satın alamayacağımız ,ancak köy tüzel kişiliğine ait yerlerden beğenilen bir yerin verilebileceği karara bağlanıyor.

*10 Eylül 1985: Köy sosyal tesisinden muhtarlık odası hariç 140 metre karelik bölümü sağlık ocağına 5 yıllığına tahsis ediliyor.

*23 Şubat 1985: Akmeşe köyü bütçesinden Sağlık ocağına masa sandalye alınması ve görevli memura zimmetlenmesi kararlaştırılıyor.

*20 Ocak 1987: Cezalı abonelerin elektriğinin kesilmesi ve ödeyecek olanların 35 liradan toplanmasına kararlaştırılıyor.

*10 Nisan 1987: Geçen yıl olduğu gibi okul çocuklarına şeker dağıtılması kararlaştırılıyor.
*30 Haziran 1987: Aziz Arda’nın tarlasından köy çeşmelerine suyun getirilmesi.
Belediye arşivi/1999

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s