Nazif Efe


1934 yılında Akmeşe sakinlerinden rahmetli Eyüp Ağ ‘ın oğlu olarak dünyaya gelen ve yaşamını en üst düzeyde başarılar ile süsleyen Nazif Efe ilköğrenimini Akmeşe’de orta öğrenimini Adapazarı’nda tamamladı.
1957 yılında mevzun olduğu izmit merkez lisesinin ardından 6 ay boyunca
Kızderbent köyünde öğretmen vekilliği yaptıktan hemen sonra, 1957-1958 Ankara Hukuk Fakültesine kaydını yaptırır. 1959 da talebelik yıllarında evliliğini gerçekleştiren Nazif Efe 1961 yılı haziran ayında mevzun olur.1962-64 yıllarında Diyarbakır Silvan ilçesinde yedek subay olarak askerlik görevini tamamlayan ve ilk görev yeri olan Ordu ili Mesudiye ilçesinde 24 kasım 1964 yılında cumhuriyet savcısı olarak göreve başlar. Sırası ile Adapazarı ili Akyazı ilçesi cumhuriyet savcılığı, Urfa ili Viranşehir Hakimliği, Bursa ili İnebolu ilçesi hakimliği, Uzunköprü Ceza hakimliği, Erzurum ili hakimliği, Balıkesir ceza hakimliği görevlerini başarıyla yürütür. Balıkesir Ceza Hakimliği yaptığı yıllarda, Aralık 1993 de İstanbul Devlet Güvenlik mahkemesi Başkanlığına tayin olan Nazif Efe için meslek hayatının, zirvesi sayılan bu görev den 1996 yılı şubat ayında kendi isteği ile emekli olur.
1959 yılında evlendiği eşi Nesli hanımdan dört çocuğu olan Nazif Efe çocuklarının eğitimine de son derece önem vermiştir ikisi öğretmen diğer ikisi mühendis olan çocukları da babaları gibi yurdun değişik yerlerinde görev yapmaktadırlar.
Akmeşe’de çok sık bulunan Nazif Efe hakkında yazılacak çok şey vardır muhakkak ancak en başta onun köylü kasketi ve alçak gönüllüğünü yazmak yerinde olur. Elindeki tespihi ve uzun yıllardır devam ettirdiği vakit namazları ile birlikte demokrat çağdaş kişiliği, ile tam bir cumhuriyet Türkiye’si aydını olarak hatırlanacaktır. Bu arda Akmeşe’de ki yakın arkadaşları rahmetli Emrullah Kocacık,(arkadaş gurubu içerisinde “Usta” olarak çağrılır dı) , Nazım Öztan (gurup içinde “Aretlik” olarak çağrılır.) Aziz Baldemir, kendisinin hoş sohbetler yaptığı insanlar olarak herkezce bilinir. Yaşamının herkese örnek olması dileğiyle kendisini kutluyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: