Sami Karakurt


(1924-1978)Sami Karakurt’u tanımak ve yaptıklarını doğru değerlendirebilmek için o yılların panoramasına dönüp bakmanın son derece faydası olacaktır.
Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş olan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin1950 senesine doğru seyir ettiği o yıllarda;
2. Dünya Savaşı tehlikesi bertaraf edilmiş ve zamanın iktidarı o günkü konjektüre uyarak, rotasını yeni ufuklara çevirmiştir.
Savaşın galibi ABD öncülüğünde “Hür Dünya” sloganı birçok ülkede olduğu gibi ülkemiz dede genel bir kabul görmüştür.
Tüm bunların sonucu olarak hükümetin aldığı karar gereği çok partili döneme geçilmiştir.
İlk çok partili seçim1946 yılında gerçekleştirilmiştir.
İktidar 20 yılı aşkın bir süredir ilk kez muhalefet ile tanışmıştır.
O yıl yapılan tartışmalı seçimlerin sonucunda mevcut CHP hükümeti iktidar gücünü korumuştur.
Bu yıllarda Sami Karakurt bir inzibat çavuşu olarak Çorlu vilayetinde vatani görevini yapmaktadır. 1950 seçimlerine kadar CHP hükümetleri, muhalefetin takibi altında dört sıkıntılı yıl geçirmiştir.
Bu süre zarfında CHP üç başbakan değiştirmek zorunda kalmıştır. Bunlar sırasıyla Recep Peker, Mustafa Saka ve Tarihçi yazar Şemsettin Günaltay hükümetleridir.
1950 yılında yapılan seçimler sonucunda, CHP karşıtlığıyla bir araya gelen, bir anlamda karşıt güçler koalisyonu olan Demokrat parti iktidara gelmeyi başarabilmiştir.
İşadamlarının, toprak ağalarının, kasaba partizanlarının, tüccarların, serbest meslek sahipleri ve aydınların hatta bürokratların DP ye katılmış olmasına karşın partinin asıl oy deposu köylerdi.
DP örgütlenme modeline baktığımız da köylerin siyaset yaptığı yer “Bucak Başkanlıkları” ve bucak başkanlığının öncülüğünde nadiren kent merkezleriydi. Her iki şekliyle Bucak başkanlığı o yıllarda çok önemli bir makam olarak kendini göstermekteydi.
İktidarın teslim alınmasından sonra, erkin başındaki iki isim, Bayar ve Menderes’in yeni hedefleri memleketin kalkındırılması ve olabildiğince kısa sürede batı medeniyetleri seviyesine çıkartılması amacını taşımaktaydı.

Ülkenin genel durumu böyleyken 1947 yılında terhis olan Sami Karakurt askerlikteki amir konumuna yaradılışından gelen öz güvenini de ekleyerek köyündeki siyaset sahnesinde öne çıkmaya başladı.
O yıllardak siyaset tecrübesizliği ve insanların ürkekliği, Akmeşe’deki orta yaş ve yaşlı partizanların siyasete mesafeli durmasına neden oluyordu. Bu ürkekliğin yaşandığı yıllarda yaşı itibarıyla genç Sami Karakurt önüne çıkan mevki ve makamlara tereddütsüz talip oluyor ve ele geçiriyordu.
Elde ettiği bu mevki ve makamların en önemlisi “Bucak Başkanlığı” idi.
Bucak Başkanlığı ilerleyen yıllarda o kadar belirleyici bir güç olduki, artık birilerinin bu güce dur demesini gerektiriyordu.
27 Ağustos 1958 yılında Başbakan Menderes Bucak başkanlıklarını kapatılmasından bahsetmeye başladığında herkesin şaşkınlıkla karşıladığı bu durumu Menderes şöyle açıklıyordu;Alt düzey organlarımız o kadar etkili olmaya başlamıştır ki ,yerel bürokrasinin(Vali, kaymakam ve aşağısı) çalışmasına engel olmaktadır, onların verimliliklerini ve tarafsızlıklarını zayıflatmaktadır.
Başbakanın çok güçlüler her tarafa hükmedecek güçteler, neredeyse devletin çarkını durduracaklar demeye getirdiği bu mertebe 1924 yılında Drama’da doğmuş olan Sami Karakurt tamı tamına 9 yıl görev yaptığı mevkidir.
On yıl süren DP iktidarında dokuz yıl bucak başkanı olan Sami Karakurt’un; Bucak başkanlığı gücüne ilave olarak, giyim kuşamı, akılcılığı, elinde ki imkanları parti ayrımı yapmaksızın tüm Akmeşe ve çevre köyü insanlarına cömertçe sunuşu da eklenince onu tanımamız ve anlamamız biraz olsun mümkün olabilecektir.
Akmeşe’ye yerleştiğimiz 10 Mayıs 1924 yılından bu güne beldemiz çok önemli değerler yetiştirmiştir. Bu çalışmada bunların öne çıkanlarını sizlere sunmaktayız. Sami Karakurt bu çok önemlileri içerisinde Akmeşe ve Akmeşelilere faydalı olmak adına ilk sıraları haketmektedir. Bazıları onun ilkokul diplomalı ve askerden önce keçi çobanlığı yaptığını öne sürerek küçük düşürmeye kalkışmıştır, ancak o kişiler bu suçlamayla Sami Karakurt’u yüceltmiş olduklarının farkında değildir.
Sami Karakurt yüzün üzerinde Akmeşe’li yi milli eğitim bünyesinde iş sahibi yapmış şimdilerde o insanların her biri emekli olmuştur. Yine Akmeşe’nin güzide insanı Metin Kozluca’yı kahvede babası merhum küçük hafızın yanında garsonluk yaparken kendi elelerinle alıp Sanat okuluna yazdırmış ve hayatına yön vermiştir.
Evet tüm bunları başaran ilkokul diplomalı bir Akmeşe’lidir.
Kronolojik olarak.
1924 Drama’da doğmuştur.
1943 de Çorlu’da İnzibat çavuşu olarak 4 yıl görev yapmıştır.
Askerlik dönüşü çiftçilik ve siyaset ile meşgul olmuştur.
Dokuz yıl bucak başkanlığı ve bir dönem Akmeşe muhtarlığı yapmıştır.
Derince gümrük müdürlüğünde çalıştıktan sonra
Milli eğitim müdürlüğü personel sicil şefi olarak görev almıştır.
1978 yılında iktidara gelen hükümetçe Görevinden alınıp Mimar Sinan Ortaokuluna Memur olarak atanınca sene iznine çıktı.
21 04 1978 saat 21 de elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.
Merhum Sami Karakurt Akmeşe’li ve çevre köyleri insanlarının en garibanlarına en yoksullarına Milli Eğitim Bünyesinde İş imkanları sağlamakla kalmamış Akmeşe Yatılı Bölge okulunun Su sorununu çözmede de faydalı olmuştur. Ayrıca o yıllarda onun sebep olmasıyla yukarı ki yol (“Şehit Recep Kılıç Korusu” boyunca uzanan yol) asfalt olarak yapılmıştır.
Sami Karakurt Akmeşe’nin belediye olması düşüncesini de sürekli kafasında yaşatmaktaydı zira çok çalışacak ve köyünün ilk belediye başkanı olacaktı Sami Karakurt’un ufku hangi açıdan bakarsanız bakın çok genişti.
Onu her zaman için; iş sahibi yaptığı Akmeşe’liler den, Yukarki Yol’dan, düşünceli güler yüzünden, sarı renkli 124 murat taksisi ile köye geliş günlerinden anacağız ve hep hatırlayacağız. Kendisini Rahmet ile anıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s