Toprağın Dağıtılması

Sınırları göç komisyonu tarafından belirlenen bölgeler, uzmanlar tarafından incelenerek kaç kişiyi doyurabileceği teknik olarak ortaya çıkartıldı. Ardından aynı bölgedeki toprak üç derecede sınıflandırıldı. Buna göre 1. derece verimli arazide 5 kişilik bir aileye en az 50 en çok 75 dönüm olarak, 2. derece verimli bir arazide en az 75 en çok 100 3. derece verimli bir arazide en az 100 en çok 140 dönüm olarak sadece bir guruptan faydalanmak kaydıyla yer verildi.
Akmeşe’de toprağın dağıtılması da göç komisyonu tarafından belirlendi. Komisyon başkanı Budaklar Köyü muhtarı Fevzi Karagöz ( 1980’li yıllardan itibaren muhtarlık yapan Selahattin Karagöz’ün dedesi) idi. Akmeşe’de beş kişilik haneyi 45 dönüm birinci derece arazinin besleyebileceği sonucuna varıldı.
Tütün arazisine gelince Samsun ve Bafra yöresinde beş kişilik bir aileye en az 12 en çok 15 dönüm İzmit ve İzmir gibi ikinci derece verimli topraklarda ise en az 15 en çok 20 dönüm yer verildi.
Üzüm bağları paylaşımı ise merkeze uzaklığı ile sınıflandırıldı buna göre merkeze yakın yerlerde enaz 6 en çok 15 dönüm merkeze uzak yerlerde ise en az 10 en çok 15 dönüm olarak dağıtıldı. Zeytin ağaçlar ise sayı olarak 100- 200 ağaç olarak beş kişilik aileye verildi.
İlerleyen günlerde her haneye Ziraat bankası aracılığı ile faizsiz ancak geri ödemeli on taksitte tohum için 75 lira bir çift hayvan için 100 lira tarım araç gereçleri için ise 50 liralık kredi verilmesi de önemli bir yardım olarak hatırlanmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s