Yahya Kozluca


1965-85 Yıllarının öncü isimlerinden olan merhum Yahya Kozluca, öncülük işlevini diğerleri gibi ana cadde veya gün boyu merkezde bulunarak değil yüzlerce dönüm tarlasına buğday, ayçiçeği, mısır gibi ürünleri ekerek yerine getirmek zorundaydı. Çağdaşları Sıtkı Özkan veya İsmail Efe veya Yusuf Pala gibileri köy merkezinde gelişen olayları sıcağı sıcağına yaşarken, Yahya Kozluca ancak yatsı namazına çıktığında öğrenebiliyordu. Ama kendisinin avantajı da çitçiliği çok iyi bilmesi, köylünün sorunlarına hakim oluşu ve de tarlada öğle yemeğine gölgeye oturduğunda baştan aşağıya okuduğu Cumhuriyet gazetesiyle kendisini yenilemesiydi.
Gerek okul müdürleri gerek diğer kurumlardaki yöneticiler Akmeşe de bir projeyi uygulamada başarılı olmak istiyorlarsa bu işin en kestirme yolu Yahya Kozluca’nın desteğini almak veya onu da bu işin içerisine katmaktı.
Yahya Kozluca’nın öncülüğünü yaptığı işlerin en başında Güzelleştirme Derneği gelir.
Devletin elektrik yatırımlarında bilinen bankası ETİ BANK elektriğin Akmeşe’ye gelmesi için köylülerden 66 000 TL. Talep etmesi üzerine bu parayı makbuz karşılığı toplamayı yasallaştırmak için “AKMEŞE YAŞATMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ “kurulur. Güzelleştirme derneği köyde kurulan ilk dernek olmuştur. Öncülüğünü yapanlar, okul müdürü SUPHİ ERBİL, YAHYA KOZLUCA, SITKI ÖZKAN, KADİR YILDIZ’dır.
Kurucu üyeler üste saydığım kişilerdir ve her biri, köy köy, kasaba kasaba, bu parayı toplamak için yollara düşerler, bu insanların çabaları sayesinde 10 Ekim 1971 elektriğin köyümüze gelmesi mümkün olmuştur.
Güzelleştirme derneğinin o yıllardaki faaliyetlerinden bir diğeri de Traktör Ehliyeti için düzenlediği kurstur. Altmış insanımızın katıldığı bu kurstan, hemen tamamı ehliyet belgelerini almıştır.
Tatar Ramazan adlı yoksul bir vatandaşın cenaze masrafları, köy camiine amfi alınması ve camii imamına cami içinde soyunma odası yaptırılması hatırlarda kalan diğer icraatlardır.
Akmeşe Güzelleştirme Derneğinin sayesinde elektriğin getirilmesi başta olmak üzere birçok konuda elde edilen başarılar, yeni sosyal örgütlenmeler de Akmeşe halkına cesaret vermiştir. İşte bu moralle 1972 li yıllarda 60 üyeli Süt kooperatifi ortaya çıkartılmıştır. Bu Kooperatifin birinci ismi yine Yahya Kozluca’dır.
Kooperatife üye olmanın maddi koşulu 10 000 lira her üyeden peşin olarak alınmaktadır.
“Aynı yıllarda dolar 14 liradır. Yani bir üye 700 doların üzerinde para ödemektedir”
Akmeşe Süt Kooperatifi üye kaydındaki başarıyı sağlayan ana slogan; “Almanya’ya İşçi Gönderiyoruz” olmuştur. Gerçi kooperatif kanalıyla tek bir kişi Almanya’ya gidememiştir, ancak kooperatif üretilen sütün biraz daha fiyatlı satılmasında veya yem ihtiyacının daha ucuz alınmasında köylüye fayda sağlamıştır. Aslında işin Almanya tarafı beyaz bir yalan gibi gözükmektedir. Ancak kooperatife katılımı sağlamak için başvurulan bu yöntem ilerleyen günler de üyeler tarafından pek fazla mesele edilmemiştir. Üyelerin bu konudaki hoşgörüsüne, yöneticilerin çalışkan ve iyi niyetli oluşu hafifletici neden olmuştur.
Bu arada üyeler ve diğer insanlara yem satışı yapılmaktadır. Bu günlerde mandıra kurmak maksadıyla 18 500 000 liraya 800 m2 lik bir arsa alımını gerçekleştirmiş olup ayrıca yem fabrikası da hedeflenen işler arasındadır.
Süt kooperatifi planladıklarından sadece süt ve yem işini gerçekleştirebilir.1985 yılındaki genel kurulunda fesih kararı alınır. Aynı genel kurulda kooperatif arsasının da Akmeşe Muhtarlığına bağışlanması karara bağlanır. Söz konusu arsayı günümüzde Akmeşe Belediyesi garajı olarak kullanmaktadır.
Akmeşe Nakliyat Tarım Tic. Limitet Şirketi 1978 yılında Sıtkı Özkan öncülüğünde kurulup geliştiyse de Yahya Kozluca her zaman için belirleyici konumundadır.
Yahya Kozluca Akmeşe’den Vilayet makamına Aza olan ilk kişidir. 1988 seçimlerinde CHP’den İl Genel Meclis Üyeliği’ne seçildikten sonra da Köyümüze sayısız hizmetleri olmuştur.
2004 Yılında aramızdan ayrılan Merhum Yahya Kozluca’yı bir defa daha rahmetle anıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s