Yakup Özkan


2 Temmuz 1962 yılında Sıtkı ve Fatma Özkan’ın 5. Çocuğu olarak Akmeşe’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akmeşe de tamamlayıp, SEKA çıraklık okulunu bitirdikten sonra SEKA da iş başı yaptı. 1990 lı yıllarda Selüloz-İş Sendikası işyeri temsilciliği görevinde bulundu.1992 yılında SEKA’dan istifa edip Akmeşe’de ticarete atıldı. Aynı yılardan itibaren Akmeşe’nin yerel tarihi ve tanıtımı ile ilgili çabaları oldu. 2000 yılı kasım ayında Toplumsal tarih dergisinde “Bir kasabanın kuruluş öyküsü” başlığı ile makalesi yayınlandı.1999 seçimlerinde belediye meclis üyesi seçildi. Şehit Recep Kılıç Korusu sürecini başlattı ve sonuçlandırdı. 2004 senesinde, Akmeşe’nin ilk basılı eseri olan “Akmeşe 2004” kitabını yayınladı. Akmeşe’nin tanıtımı ile ilgili gayretleri devam etmekte. Halen Evli ve üç çocuk babası. Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Ocağı, Kocaeli Dökümantasyon Merkezi ve Tema Vakfı üyesi.

Kronolojik olarak:
İlk ve ortaokulu Akmeşe Yatılı bölge okulunda okudu. 1976 yılında Türkiye selüloz ve kâğıt fabrikalarının (SEKA) üç yıllık meslek kursu imtihanını kazanarak, bu okula kaydını yaptırdı.
1979 yılında mezun oldu.
10 Temmuz 1980 SEKA fabrikasında göreve başladı
1982 Martında Asker oldu
1983 yılında terhis oldu
7 Mart 1984 yılında SEKA fabrikasında tekrar işbaşı yaptı
1989 da işyeri delegesi seçildi
1990 yılında ise işyeri temsilciliği görevinde bulundu.
30 Mart 1992 yılında kendi isteğim ile fabrikadan istifa ederek ticarete atıldı.
1 Mayıs 1992 yılında Ortağı Turgut Kocacık ile Akmeşe Merkez Ticareti Kurdu.
1994 yılında Akmeşe’nin 50 tonluk ilk özel araç kantarını kurdu.
1996 yılında derlediği. Akmeşe’nin tarihçesi, haritası, yolcu otobüs saatleri, telefonlarını içeren 1000 adet kitapçığı bastırıp camii yararına satışa sunarak camii inşaatına 50 000 TL gelir temin etti.
Tarihe ve Akmeşe’ye olan merakı bu kitapçığın kapağında yazılı olan “ TARİHİ ESERLERİ İçilebilen Akarsuları, Ormanları, Temiz Havası, At haraları, Kır Villaları, Göletleri ve Meşhur Izgara Salonları ile AKMEŞE ” tanıtım sloganı doğrultusunda artarak devam etti.
1997 Yılından itibaren Tema vakfı Marmara bölge temsilcisi İsmet Erdoğan ve Ali Kemal Mandıralı ile birlikte beldemiz girişindeki 330 dönümlük ormanın kesimini engellemek için mücadele başlattı ve sonuçta bu sahayı koruya dönüştürerek İl Genel Meclisi kararıyla “Şehit Recep Kılıç Korusu” olarak isimlendirdi.
1999 yılında Akmeşe Nakliyat Tic. AŞ’nin yönetim kurulu başkanlığına seçildi.
2000 yılı Kasım ayında, Toplumsal Tarih Dergisinde “Bir kasabanın Kuruluş öyküsü” adıyla yayınlanan makalesinde, Akmeşe’nin kuruluşunu anlattı.
Bu yılarda vali Kemal Nehrozoğlu’nun ve Sabri Yalım’ın teşebbüsleri ile kurulan Kocaeli Dokümantasyon merkezindeki faaliyetlerde bulundu.
2001 yılında, 17 ağustos depreminde vefat eden Sabri Yalım anısına “M.Sabri Yalım’a Hatıra” adlı kitabı yazan 24 yazardan birisi oldu.
2004 yılında”Akmeşe 2004” kitabını yayınladı.
2007-2008 yılında Çağdaş Kocaeli Gazetesi ve Barış Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.
Halen Akmeşe’nin tanıtım ve gelişmesiyle ilgili çabaları devam etmekte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: